Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak wyrobić książeczke sanepidowską?

8 maja 2023

​Książeczka sanitarno-epidemiologiczna nie jest już używana od 2008 roku. Na mocy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych została zastąpiona badaniem do celów sanitarno-epidemiologicznych. Co się zmieniło? Zmieniła się tylko nazwa. Książeczka sanepidowska to dokładnie to samo, co obecne badanie sanitarno-epidemiologiczne. Formalnie jedyną różnicą jest obecnie to, że otrzymasz zaświadczenie lekarskie. Lekarz wpisuje treść zaświadczenia lekarskiego do karty badania sanitarno-epidemiologicznego. Na tym polega różnica. Ponieważ nazwa książeczka sanitarno-epidemiologiczna jest nadal powszechna w języku potocznym zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników - w tym artykule będziemy również używać tego określenia. Zastanawiasz się jak wyrobić książęczkę sanepidowską? Chcesz wiedzieć jak wyrobić książeczkę sanepidowską bez skierowania? Sprawdź ten artykuł!

 

Czym jest książeczka sanepidowska?

Książeczka sanepidowska - jest to dokument wymagany przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Potwierdza on nieobecność w organizmie określonych bakterii. Dokument ten jest wymagany od każdego, kto pracuje w branży spożywczej, świadczy usługi cateringowe lub ma kontakt z dużą liczbą osób. Dokument ten jest niezbędny w zapobieganiu epidemiom. W przypadku braku książeczki pracownik nie będzie mógł wykonywać swoich obowiązków zawodowych. Oznacza to, że nie będzie mógł zarabiać pieniędzy.

 

Wyrobienie książeczki sanepidowskiej

W pierwszej kolejności należy uzyskać skierowanie od pracodawcy. Jeśli zastanawiasz się gdzie kupić książeczkę sanepidowską, to z takim skierowaniem udajesz się do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej (Sanepid) do punktu pobrań próbek, gdzie otrzymasz specjalne pojemniki na materiał do badań. Następnie oddajesz materiał (3 stolce z jednego dnia)... i czekasz na wyniki. Zwykle trwa to od kilku dni do dwóch tygodni, więc wyrobienie książeczki sanepidowskiej jest szybkim procesem. Następnie lekarz medycyny pracy wydaje zaświadczenie. Można również uzyskać książeczkę bez skierowania. W tym celu wystarczy udać się do stacji sanitarno-epidemiologicznej i poprosić o probówki, a następnie po otrzymaniu wyników analizy zgłosić się do lekarza medycyny pracy, który je sprawdzi i podpisze książeczkę.

 

Książeczka sanepidu - kto powinien ją mieć i  jak wyrobić?

Książeczki Sanitarno-Epidemiologiczne są dostępne dla każdego, ale w niektórych zawodach są obowiązkowe. Należą do nich osoby pracujące w sektorze spożywczym, w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia, a także nauczyciele, opiekunowie dzieci i osób starszych czy osoby wykonujące zawód nauczyciela. Obejmują one takie zawody jak: kucharz, kelner pomoc kuchenna, dystrybutor żywności - np. pracownik firmy cateringowej sprzedawca w sklepie spożywczym piekarz cukiernik, Osoba pracująca w zakładzie produkującym żywność. Osoba pracująca z dziećmi poniżej szóstego roku życia - np. nauczyciel w przedszkolu lub opiekun do dziecka. Nauczyciel w przedszkolu, opiekun do dziecka Pracownik zaangażowany w produkcję i wytwarzanie leków. Pracownik szpitala lub opieki zdrowotnej, np. lekarz, pielęgniarka, Opiekun w hospicjum lub domu opieki Osoba pracująca w branży transportowej, np. kierowca autobusu, stewardessa lub steward. Osoba pracująca w salonie masażu lub kosmetycznym. Ratownik na pływalni.Dlaczego badania sanitarno-epidemiologiczne są ważne? Badania sanitarno-epidemiologiczne są tak ważne przede wszystkim ze względów zdrowotnych dla całej populacji, ponieważ dzięki nim można wykryć choroby zakaźne na wczesnym etapie. Z zawodowego punktu widzenia ważne jest, aby pamiętać, że w niektórych miejscach pracodawca nie dopuści pracownika do pracy, jeśli ten nie będzie posiadał ważnej książeczki.